HippyArt - stránky o všem možném
Verunčiny stránky
Potkani info

Bofur neboli háčkovaný pejsek

Kdyby se naskytla plodná chvíle, a spousty zbylých klubíček, které už nelze efektivně využít, můžete si vyrobit takovéhoto pejska pro radost. Stačí jen základní znalost práce s háčkem a přízí. Celý výtvor je tvořen jen krátkými a dlouhými sloupky, takže je opravdu pro začátečníky.

Materiál: Různé kousky vlny, různých barev; příslušný háček; nůžky; knoflíky - pokud nebudete oči háčkovat, jak to má Bofur na obrázku; plsť nebo vatelin do polštářů, molitan - na výplň. Bofur z profilu

Postup

Trup: Nejdřív se rozhodneme, jestli bude náš pejsek jako Špagetka z dětské pohádky, nebo bude pěkný cvalda. Podle toho si rozvrhneme tloušťku tělíčka a rozpočítáme příslušné oka základního řetízku. Tyto oka spojíme do kruhu a dále už pokračujeme jen v kruhu. Krátkými sloupky háčkujeme pořád dokola až dosáhneme požadované délky trupu, přičemž střídáme barvy podle systému nebo jen podle nahodilosti. Bofur z vrchuTéměř u konce začněme spojovat vždy dva sloupky vedle sebe v jeden. Zbývající oka protáhneme pracovním vláknem, stáhneme a zašijeme.

Hlava: Hlavu tvoří dva stejné díly. Uháčkujeme řetízek z 20 ok a vháčkujeme do něj dlouhé sloupky. Z obou stran přidáváme v každé 2. řadě po jednom sloupku. Po pěti řadách vynecháme z obou stran po jednom sloupku, což opakujeme do konce. Oba dílky sháčkujeme a vzadu necháme otvor na vyplnění.
Pozn: kdyby se vám zdála hlavička malá nebo velká je ji možno podle potřeb upravit. Nezabere to mnoho času.

Čumák: Pokračujeme přední částí částí hlavy (v zadní je otvor na vyplnění). Háčkujeme 15 dlouhých sloupků. V každé řadě uháčkujeme do každého 4. sloupku 2 dlouhé sloupky místo jednoho. V celkové délce asi 11 cm čumák začneme zužovat. Každý 4. sloupek vynecháme. Když zbývá 6 sloupků, čumák vyplníme a sešijeme.
Pozn: Vyplňujte celého pejska důkladně, ať je pěkně měkoučký a naducaný.

Čenich: Čenich by měl být z bílé vlny. Uháčkujeme řetízek z 12 ok a spojíme je do kruhu. Uháčkujeme tři řady a ve čtvrté spojíme vždy dva dloupky vedle sebe v jeden. Zbytek stáhneme a sešijeme.

Uši: Začneme na 3 oka a postupujeme v řadách dlouhými sloupky. V každé straně přidáváme po obou stranách po jednom sloupku až do výšky 14 cm. Pak pokračujeme rovně do 18 cm, kdy vynecháme v každé další řadě z obou stran po 1 sloupku a v délce 22 cm ouška ukončíme.

Nohy: Opět nejlépe z bílé vlny. Pevným okem spojíme do kruhu 18 řetízkových ok a vháčkujeme do nich 15 dlouhých sloupků. Ve druhém kole vháčkujeme do každého 3. oka dva dlouhé sloupky, ve třetím kole postupujeme stejně, ve čtvrtém pak každý 3. a 4. sloupek spojíme v jeden a v pátém kole sháčkujeme v jeden každý 2. a 3. sloupek. Zbytek stáhneme a sešijeme.

Ocas: začněme na 15 řetízkových ok a spojíme je zase do kruhu. Háčkujeme rovně do pořadované délky. Ocas vyplníme a ke konci sháčkujeme vždy dva sloupky v jeden, zbylých 6 sloupků stáhneme a sešijeme.

Dokončení: Trup vyplníme a uzatřeme, přišijeme vypněný ocas, vyplněné nohy, přední část hlavy - vyplněnou, a čumách, čenich vyplníme a přišijeme k čumáku. Nakonec přišijeme uši. Oči můžeme ztvárnit dvěma korálky nebo je uháčkovat - 5 kr. sloupků, další řada 4, další 3, další 3 a uzavřít a černou vyšít křížek.

Novinky
2. 6.2012
Vytvořena nová sekce E-shop, kde si můžete zakoupit moje výrobky.
11.2.2012
V sekci výrobky a pro děti přibyl návod na pletený svetr pro miminko.


Webhosting IglooNET.cz
©2003-2006 verunka
Valid CSS! Valid XHTML 1.0!