p Verunčina stránka
 
HippyArt - stránky o všem možném
Verunčiny stránky
Potkani info

Háčkování

Háčkování je velmi stará technika, avšak v dnešní době se těší velké oblibě a to převážně mladých lidí. Kdo by taky odolal tomu, vyrobit si v poměrně krátkém čase něco, co jen tak druhý nesežene, ať už jde jen o kabelku, ve větším o halenku nebo dokonce o doplňky do domácnosti.

Při háčkování potřebujeme jen pár věcí, tato technika opravdu není nijak zvlášť náročná a to ani na peníze nebo na čas (na rozdíl od pletení). Základní charakteristikou háčkování je vytváření smyček z příze pomocí háčku a to v různé hustotě podle síly obou potřeb. Můžeme použít např. úplně tenkou přízi a velice malý háček a vytvoříme tak výrobek vzdušný a podobný krajce. Naopak můžeme použít silný velký háček a háčkovat ze silné příze nebo z vlny a hned máme na světě výrobek hustý. Můžeme pracovat v řadách nebo dokola v kruhovém nebo čtvercovém tvaru.

A co je nejlepší? Pro výroku krásných věcí není třeba žádných zvláštních znalostí, je si jen potřeba osvojit několik tahů, které se pak vesměs stále opakují. Existuje také spousta vzorů podle zručnosti zhotovitele a i s malou zkušeností v háčkování dovedeme vytvořit velké divy.

Oproti pletení je dobré, že při háčkování máme na háčku vždy jen jedno oko (zbytek výrobku existuje sám o sobě), proto se nemusíme bát nějakého počítání ok, párání nebo podobných věcí. Díky tomu je práce snadněji přemistitelná a lze ji provádět téměř všude, protože při výrobě máme u sebe pouze háček a jedno klubíčko, ze kterého stále odvíjíme přízi.
Háčkování je vhodným doplňkem pletených věcí, nebo i látek, protože se díky němu snadno a rychle vytvářejí krásné lemy nebo krajky po okrajích.

K dispozici máme mnoho druhů přízí, vesměs lze vše koupit v galanterii, nebo v obchodech s vlnou a přízí. Háčky jsou také v mnoha velikostech a to podle síly vlákna. Ve většině popisků je možno si přesně přečíst, jaké potřebujeme vlákno i sílu háčku, ale po pár zkušenostech jistě každý sám dobře pozná, jak silný háček bude k dané přízi potřebovat. Podle mě je nejlepší mít doma v zásobě několik různě silných háčků a pak už to není žádný problém v klidu si vybrat a začít.

Háčky a Příze

Háčky jsou k dostání v devatenácti silách a to od 0,60 mm do 10,00 mm. Přičemž jsou háčky ještě značeny čísly a to takto: čím vyšší číslo, tím menší háček v podobě hliníkových a umělohmotných nebo ocelových háčků.

Číslování háčků:

Hliníkové a umělohmotné háčky
Číslomm
27,00
36,50
46,00
55,50
65,00
74,50
84,00
93,50
103,25
113,00
122,50
132,25
142,00
Ocelové háčky
Číslomm
0003,00
002,50
0-
12,00
1,51,75
2,51,50
31,25
41,00
51,00
5,50,75
60,75
6,50,60
70,60

Avšak dávejte pozor, protože značení háčků se v průběhu let mění! Když jsem před nedávnem ztratila svůj ne zase tak starý háček číslo 1,25, a zašla do galanterie s tímto číslem koupit nový, moc jsem se divila, když jsem si pak stejný háček odnášela pod číslem 6. Takže nedejte jen na slova, ale koukejte.

Tabulka háčků a příslušných přízí
mmsíla příze
0,60 velmi tenká bavlna
0,75
1,00
1,25tenká bavlna a jí odpovídající příze
1,50
1,75
2,00slabá příze
2,50
3,00
3,50
4,00středně silná příze
4,50kroucená pletací příze
5,00
5,50krepová příze
6,00mohér
7,00aranský typ
8,00dvojitá příze
9,00silná příze s vlasem
10,00velmi silná příze

Držení háčku

Háček držíme buď jako tužku, což u nás není moc obvyklý způsob, nebo jako nůž a to je podle mě mnohem pohodlnější. Háček držíme v pravé ruce (jsme-li praváci) stejně jako nůž.

Oka

Začátek - začínáme podle kresby. Důležité je získat vzniklé oko, kterým pak pokračujeme řetízkem.
začátek začáteční oko

Řetízkové oko - přízi si navineme na levou ruku, tedy na levý ukazováček, smyčku držíme v ruce pravé. Háček vedeme podle rozkresu pod a potom nad přízí, díky tomu ji nabereme a potom protáhneme i s přízí smyčkou, tak pokračujeme dál.
Začínáme řetízek Protažení hotový řetízek

Krátký sloupek - Vpíchneme do oka, vtáhneme nit, nabereme novou a protáhneme obě oka. (na začátku řady nahrazujeme 2 řetízkovými oky)
Krátký sloupek

Pevné oko - vpíchneme, nabereme a protáhneme.
Pevné oko

Dlouhý sloupek - nahodíme naprázdno přízi na háček, vpíchneme, protáhneme, znovu nabereme a nejdřív protáhneme jen dvěma oky a pak znovu nabereme a protáhneme zbylými dvěma oky. (na začátku řady nahrazujeme 3 řetízkovými oky)
Dlouhý sloupek Dlouhý sloupek hotový

Dvakrát nahozený dlouhý sloupek - i více nahozené se provádějí stejně, jde jen o to, kolikrát naprázdno nahodíme před prvním vpíchnutím, vždy protahujeme jen dvě smyčky, tedy čím vícekrát nahozený sloupek, tím déle a vícekrát protahujeme. (dvakrát nahozený dlouhý sloupek nahrazujeme na začátku řady 4 řetízkovými oky...)
Přidávání uprostřed řady - háčkujeme dva sloupky do jednoho místa
Přidávání na konci řady - na konci řady pokračujeme řatízkem, na začátku další už háčkujeme do těchto ok.
Ubírání na začátku řady - přesuneme se dál jen pevnými oky, v další řadě už na ně neháčkujeme.
Ubírání na konci řady - prostě neháčkujeme až do konce.
Oka na obrat - na konci řady, háčkujeme-li v řadách vždy uháčkujeme místo sloupku příslušný počet řetízkových ok, práci otočíme a pokračujeme až druhým sloupkem. (Oka budou vypadat jako potřebný první sloupek.)

Háčkování v řadách

Háčkujeme-li v řadách, obracíme vzniklý výrobek tak, že jednu řadu háčkujeme z rubu, druhou z líce atd. Ujímání i přidávání ok je velice jednoduché.

Háčkování do kruhu, čtverce

Zpravidla začneme několika řetízkovými oky, kteréspojíme do kroužku pevným okem, pak pokračujeme stále dokola, ale dbáme na dodržování jednotlivých řad. Na začátku každé nahrazujeme sloupky řetízkovými oky a na konci spojujeme poslední s řetízkovými oky pevným okem. Přidáváme uprostřed řady a ubíráme tak, že vynecháváme sloupky, nebo dva sháčkujeme v jeden nahoře. Výrobek neotáčíme, máme před sebou stále jednu stranu.

Značení:


RO řetízkové oko
dl. sl. dlouhý sloupek
kr. sl. krátký sloupek
pev oko pevné oko
sl 2x nah dvakrát nahozený sloupek
min ř minulá řada
ř řada
** postup mezi hvězdičkami se opakuje po celou řadu
Novinky
2. 6.2012
Vytvořena nová sekce E-shop, kde si můžete zakoupit moje výrobky.
11.2.2012
V sekci výrobky a pro děti přibyl návod na pletený svetr pro miminko.


Webhosting IglooNET.cz
©2003-2006 verunka
Valid CSS! Valid XHTML 1.0!