HippyArt - stránky o všem možném
Verunčiny stránky
Potkani info

Drátěné koule

Dratena koule

Co potřebujeme: Drát o různé síle a korálky s takovým průměrem dírky, aby jí prošel drát. Doporučuji dráty s průěrem do 1,8mm. Silnější dráty se špatně ohýbají, k vyrobení koule je zapotřebí používat kleště, aby se člověk neporanil. Nutno však říct, že koule ze silnějších drátů poskytují efekt, kterého s tenkým drátem nedosáhneme. Taky jejich výroba je podstatně rychlejší, neboť drát rychle zaplní potřebný prostor.

Postup práce: Připravíme si drát o délce asi jednoho metru. (Dráty se zpravidla prodávají v bužírce, takže tu nejdřív ostrým nožem stáhneme.) Na jednom konci uděláme pomocí prstů nebo malých kleští oko, tímto okem provlékneme druhý konec drátu a vytahujeme skrz tak dlouho, dokud nám nevznikne kruznice o takovém průměru, jak velkou chceme mít výslednou kouli.

Jakmile jsme dosáhli kruznice, drát prudce stočíme kolmo k oku a vedeme jej půlkružnicí k protilehlé straně kružnice. (Zní to strašně, takže pro ilustraci přikládám obrázek). Na protilehlé Dratena koule popisstraně kružnice drát obtočíme kolem a pokračujeme dál zase půlkruhem k počátečnímu oku. Vznikla nám koule o 4 vedoucích drátech, nebo jinak dvě na sebe kolmé kružnice, sestavující dohromady 4 stranný obrys koule.

Nyní se vedoucí drát nachází u základního očka, a máme 4 vedoucí linie. Úkolem vedoucího drátu je pomocí obtočení kolem stávajících 4 vedoucích linií a nově vznikajících linií vyplnit prostor mezi jednotlivými dráty, aby vznikla plně drátěná koule s jen decentními otvory. Na drát postupně navlékáme i korálky, které elegantně kompozici doplňují.

Pokud vám dojde uprostřed práce drát, uštípňěte si nový a na jednom jeho konci udělejte očko. Na konci starého vedoucího drátu udělejte také očko, a obě očka spojte. Tím vedoucí drát navážete a můžete pokračovat. Obtáčejte drát vždy od jedné linie k druhé, nepřeskakujte (vypadá to divně). Jakmile vám koule přijde úplná, ukončete práci posledním očkem nebo důkladným obtočením a zbytek drátu uštípněte. Kouli lze ještě mezi dlaněmi zformovat k dokonalejšímu tvaru.

Novinky
2. 6.2012
Vytvořena nová sekce E-shop, kde si můžete zakoupit moje výrobky.
11.2.2012
V sekci výrobky a pro děti přibyl návod na pletený svetr pro miminko.


Webhosting IglooNET.cz
©2003-2006 verunka
Valid CSS! Valid XHTML 1.0!