HippyArt - stránky o všem možném
Verunčiny stránky
Potkani info

Korálkovaný obal na mobil

Tento korálkovaný obal na mobil si můžete lehce vyrobil, vlastníte-li stav na tkaní z korálků. Práce není příliš náročná, nevyžaduje ani příliš praxe v korálkování. Hotový obal na mobilJe ale třeba disponovat docela velkou zásobou korálků. Na můj obal jsem zužitkovala asi dva balíčky. Máte-li chuť a odvahu, pusťte se do toho!

Co potřebujeme: Stav na korálkování, nit, bavlnku nebo vlasec, korálky o průměru 2,6 mm, vázací drát na upevnění práce, jehlu na korálky nebo úzkou jehlu, která korálkem projde, nůžky, kleštičky na drát, pinzeta nebo nopák se špičkou.

Postup práce: Na stav natáhneme osnovu v šíři základního dílu obalu. Tuto zjistíme tak, že si změříme šířku mobilu. Z každé strany pak přidáme asi 0,5 cm. Podle této šířky pak Hlavní díl na stavunatáhneme potřebný počet osnovy nití, připomínám, že osnova má vždy o jednu nit víc, než bude počet korálků. Můj popis pasuje na mobil o šířce 4,8 cm. Hloubka mobilu je 1,8 cm. (Hloubku budeme potřebovat pro boční díly.)

Natáhli jsme tedy osnovu u vzorového příkladu o 31 nitích. Připravíme si korálky. Vzor tvoří kostičky 5 x 4 korálky vždy stejné barvy. Navlékáme po 5 korálcích stejné barvy za sebou, dohromady 30 korálků.

Tkáme dle návodu na tkaní na stavu. Po 4 hotových řadách posuneme barvy vzoru o jednu kostku doprava, přičemž v levé části navlékneme 5 korálků nové barvy. Pravá poslední kostka mizí, nahrazuje ji levá nová.

Díl sundaný ze stavu

Dle možností střídáme barvy, vždy počítáme s tím, že maximálně potřebujeme 120 korálků jedné barvy, přičemž se hodí mít i nějaké další do zásoby, kdyby některými neprošla jehla, nebo se korálek při provlékání roztrhl.

Dohromady utkáme 18 barevných kostek na výšku (72 řad). Dle potřeby můžeme několik řad přidat. Pro jistotu celé dílo začneme řadu po řadě protahovat vázacím drátkem. Osvědčil se mi drát o průměru 0,35 mm. Začnete nahoře a provlékáte každou řadu odzhora dolů. Někdy je to docela o nervy, ale časem získáte cvik. Velmi pomůže drát často zastříhávat, aby nebyl začátek zvlněný. Používám i nopák, což je pinzeta se špičkou, kterou vyhahuji drát uprostřed řady, když už nemůže sám dál. Pokud drát dojde, navažte na začátku nebo konci řady, konce zakruťte a nechte být.

Hlavní díl sundejte z osnovy. Všechny nitě řádně zauzlujte, já uzlovala vždy 4 nitě k sobě, uzel udělejte pořádně dlouhý ať nemá šanci povolit. Zastřihněte asi v délce 1 cm. Dráty pořádně stočte a zasřihněte v délce několika milimetrů. Konce pak můžete zatořit do korálků nebo do nití.

Boky tvoříme obdobně. Změříme hloubku mobilu, přidáme několik mimimetrů z každé strany a podle toho natáhneme osnovu na stav. Zvolila jsem po Tvorba boku10 korálcích (2 cm). Délka bočního dílu je určena tak, že hlavní díl přeložíme na polovic, spočítáme řady do poloviny a odečteme polovinu hloubky mobilu. Př. půl hlavního dílu je 36 řad, hloubka mobilu 2 cm = 10 řad, polovina 5 řad, délka bočního dílu = 36-5=31 řad. Já přidala ještě řadu navíc = 32 řad vzoru bočního dílu.

Vzor je podle rozkresu,Nákres boku tvoří se střídavě bílými a černými nebo tmavě modrými korálky. Po utkání obou bočních dílů (tkají se odděleně), díla opět protáhneme vázacím drátem, sundáme ze stavu, nitě řádně zauzlujeme stejným způsobem, dráty upravíme také stejně jako u hlavního dílu.

Nyní sešijeme díly k sobě. Šijeme pomocí jehly a bavlnky, pícháme vždy za první příčnou nit obou dílů. Začněme v kraji pokračujeme vespod a dokončíme v druhém kraji. Všechny nitě přitom vsadíme dovnitř obalu. Stejným způsobem přišijeme druhý bok. Vlákna a uzly, které zbyly v horní části obalu vložíme dovnitř a prošijeme dvě první řady bavlnkou a nití tak, abychom ty vlákna přichytili k vnitřku.

Hotový kus

Jakou druhou alternativu můžete dovnitř ušít vložku z látky. V takovém případě pak nitě v horní části nepřišíváme dovnitř obalu, ale vložíme je mezi látku a korálky při přišívání látkové vložky.

Profil hotový

Problémy:

Došla mi bavlnka nebo vlasec. Navažte novou/ý na začátku další řady. Uzel pořádně utáhněte, můžete jich udělat i víc.
Došel mi drát při protahování. Na zařátku nebo konci řady navažte nový. Oba konce zahruťte do sebe a uštípněte v délce několika mm.
Jehla neprojde korálkou. Lepší najít jehlu, která je dostatečně úzká, aby korálky prošla. Přesto mnoho korálků nemá zrovna dokonalé dírky. V takovém případě prostě použijte jinou korálku a tuto ponechte třeba na korálkování zvířátek.
Korálka se roztrhla při zpětném protahování jehlou. Vraťte se nití před ni, rozbitou korálku nahraďte novou tak, že ji navlečete na vodící nit a pokračujte obvyklým způsobem. Pokud budete protahovat drátem, korálka se normálně zapraví do tkané části. V opačném případě zkuste znovu protáhnout kouskem bavlnky korálku před, novou a za, bavlnku svažte ze zadu tkaného dílu. Můžete část i ponechat, jak je.

Novinky
2. 6.2012
Vytvořena nová sekce E-shop, kde si můžete zakoupit moje výrobky.
11.2.2012
V sekci výrobky a pro děti přibyl návod na pletený svetr pro miminko.


Webhosting IglooNET.cz
©2003-2006 verunka
Valid CSS! Valid XHTML 1.0!