HippyArt - stránky o všem možném
Verunčiny stránky
Potkani info

Pletení

Pletení je prastará technika, avšak jako mnoho takových se i dnes těší oblibě. Když si to tak vezmeme, kdo si dovede představit zimu bez huňatého svetru nebo šály. A když si takový doplněk vyrobíme sami, to má potom zvláštní cenu nejen proto, že je originální a tudíž ho na sobě nebude mít na koho se podíváme.

Pletení je oproti háčkování poměrně pracnější a také vyrobit nějaký kus trvá déle. Záleží ale i na tom, kolik času jsme pletení ochotni věnovat a s jakým zaujetím pleteme. Podle mých zkušeností je normální studující člověk schopen upléct svetr do pasu za jedem měsíc. Záleží ale i na tloušce vlny, protože čím silnější, tím méně ok a tím méně i řad, tedy rychlejší přibívání a tak i včasnější dokončení.

Co všechno je potřeba

Jehlice - Moderní pletací jehlice jsou buď na obou koncích zašpičatělé, nebo mají na jednom konci špici a na druhém kuličku. Vyrábějí se z hliníku, oceli nebo ze dřeva. Ze dřeva jsou to většinou silnější jehlice. Podle mezinárodního standardu existují v 17 stupních síly a to od 2 mm do 17 mm.

Oboustranné jehlice - jsou na obou koncích zašpičatělé. Prodávají se většinou v sadě. A to (stejně jako ostatní) v galanteriích a obchodech specializujících se na pletací příze. Používají se na pletení do kruhu například ponožek nebo rukavic a podobně.

Kruhové jehlice - jsou také zašpičatělé a navíc jsou spojeny pružnou kovovou nebo plastovou strunou. Ty se používají pro pletení do kruhu nebo pro výrobu velkých dutých tvarů. Lze na nich ale pléct i normální díly pokud mají velké množství ok a normální jehlice by byla moc těžká.

Pomocné jehlice - jsou kratší než oboustranné jehlice. Používáme je na přidržení ok například při vyplétání copánkových vzorů nebo při obracení ok.

Příze - Příze jsou spředené nitky vlákna, které může být buď živočišné, rostlinné nebo umělé.

Máme tyto druhy přízí:


přírodní vlna
vlna/akryl
angora
bavlna
lacetka
umělé hedvábí
kovové vlákno
směs vlny a kovového vlákna
vlny s melírovým efektem
dvojitě kroucené
krepové
efektní příze
mohér
nopkové příze
akrylový krep/žinylka

Měřítko na jehlice - není nezbytné, jde o kousek kovu nebo plastu s dírkami, které odpovídají síle jehlic. V dnešní době ale jehlice mají přímo na těle vytištěno číslo síly.

Počítadlo řad a ok- i bez toho se obejdete, ačkoliv mnohdy práci usnadní. Tato pomůcka se nasune na konec pletací jehlice.

Pomocná zavírací jehlice - tu využijeme při přidržení ok. Díky možnosti zavřít jehlici nemusíme stále kontrolovat, jestli nám nesjely oka.

Sešívací jehla nebo háček - podle toho, jestli k sobě jednotlivé díly budeme sešívat nebo sháčkovávat. Já osobně dávám přednost háčku, protože párání uháčkovaného je hračka narozdíl od sešitého. Sešíváme zadním stehem, sháčkujeme krátkými sloupky.

Metr nebo pravítko - neocenitelný pomocník při měření, jak jinak.

Pletení

Nahazování provádíme podle rozkresu. Vždy se používají oba konce, proto je podle množství ok třeba odvinout z klubka potřebně dlouhé vlákno, aby nám to vystačilo. Když odvineme víc, je to lepší než když bude málo a budeme muset začít znova. Všechna oka poměrně stejně stahujeme, ne málo, ale určitě ne moc, protože první řada pletení je mnohdy náročná na energii a čím víc si to utáhneme, tím víc se pak zpotíme. Vždy si předem uděláme zkušební vzorek a rozpočítáme potřebný počet ok. Někdy něškodí udělat tak o 2 tři oka víc.

Nahazování
Nahazování dokončení

Hladce - pleteme podle rozkresu. Pravou jehlici vpíchneme zepředu do prvního oka na lévé jehlici. Přízi vedeme za pleteninou. Pracovní vlákno nabereme a vtáhneme okem levé jehlice dopředu. Tak vytvoříme nové oko, původní stáhneme z levé jehlice a nové necháme na pravé jehlici. Stále opakujeme až do konce řady.

Hladce

Obrace - přízi vedeme před pleteninou. Pravou jehlici vpíchneme do prvního oka na levé jehlici zezadu dopředu. Pracovní nit nabereme a protáhneme okem na levé jehlici dozadu. Tak vytvoříme nové oko, původní stáhneme za levé jehlice a nové necháme na pravé. Pokračujeme do konce řady.

Obrace

Po upletení první řady práci otočíme, tedy vezmeme jehlici s oky do levé ruky. Volná jehlice je v ruce pravé připravena pléct.
Řady uzavíráme pomocí háčku a příze. Vesměs vpíchneme do oka, které tím stáhneme z jehlice, nabereme háčkem pracovní nit a protáhneme. Opravy spuštěných ok taktéž provádíme háčkem.

Většina vzorů je tvořena jen kombinací řad pletených hladce a obrace. Přikládám několik ukázek vzorů.

Vroubkový vzor
Vroubkový vzor
Žeržej (copánky)
Žeržej

Pletení hladce a obrace můžeme kombinovat i přímo v prostřed řad. tak nám například mohou plasticky vystoupit některá oka, zatímco ostatní budou dělat jakési pozadí.

Kombinakce hladce a obrace Kombinace

Nabírání nových ok - na začátku řady upleteme první oko a pak vpíchneme mezi první a druhé oko do pleteniny. Nabereme pracovní vlákno a provlékneme.
Necháme na pravé jehlici a upleteme další oka. Máme o jedno oko navíc. Uprostřed pleteniny nabíráme stejným způsobem kdekoliv.

Ujímání ok - Místo do jednoho oka z levé jehlice vpíchneme zároveň do dvou, tudíž je spleteme dohromady.

Zkratky v návodech

Nemusíte se bát, ačkoliv vám při prvním přečtení návodu přijde text nesrozumitelný. Vede nás řadu po řadě pomocí zkratek textu a tak si brzo zvyknete, co jaká zkratka znamená a půjde vám to dobře. Několik zkratek zde uvádím, většinou jsou přímo v návodu vysvětlivky.

hl hladce nah nahodit 2x nat dvakrát nahodit obr obrace ang hl anglicky hladce ang obr anglicky obrace opak opakovat ** postup mezi hvězdičkami opakovat přid přidat oko ř řada sej sejmout oko 2 spl hl dvě oka spléct hladce 2 spl obr dvě oka spléct obrace 1 přid 1 oko přidat

Tvarování

Tvarování průramků nebo výstřihu provádíme za pomoci háčku, v tomto případě neubíráme oka způsobem uvedeným výše (splétání), ale oka ujímáme od začátku řady jako když zakončujeme pleteninu. Zbylé oko dáme na pravou jehlici.

Úplným začátečníkům radím vyrobit si šálu. Pleťte vždy jednu řadu hladce a druhou obrace. Šířku i délku zvolte podle vkusu, můžete začít i barevně experimentovat a vyrobit šál např. pruhovaný. Ze začátku to možná půjde ztěžka, ale určitě se postupem času zlepšíte.
Novinky
2. 6.2012
Vytvořena nová sekce E-shop, kde si můžete zakoupit moje výrobky.
11.2.2012
V sekci výrobky a pro děti přibyl návod na pletený svetr pro miminko.


Webhosting IglooNET.cz
©2003-2006 verunka
Valid CSS! Valid XHTML 1.0!