HippyArt - stránky o všem možném
Verunčiny stránky
Potkani info

Ponožky

(autorka: Martina)

Ponožky

Pomůcky: dvě krátké jehlice, středně silné, středně silná vlna – může být i více barev, velká jehla.

Postup:

 1. nahodit si 22 ok a plést lem vzorem: Líc:1 oko hl., 1 oko obr, stále opakovat; Rub: plést jak se jeví. Tímto vzorem uplést asi 10 cm.
 2. dále plést vzorem: Líc: všechna oka hl; Rub: všechna oka obr. a to asi do 5 cm. Může se změnit i barva – vypadá to lépe.
 3. v tomto okamžiku začíná tvarování paty a dělá se Detail patytímto způsobem: v každé lícové řadě se ujmou dvě oka a to každé na jedné straně. Rub se plete, jak se jeví. Pokračuje se tak dlouho, až na jehlici zůstane 10 ok. Pak se zase v každé lícové řadě oka postupně přidávají (zase se přidávají vždy dvě oka v každé lícové řadě). A to tak dlouho, až je na jehlici opět 22 ok. Dobré je patu současně splétat (vypadá to lépe), ale nutné to není, stačí ji potom na konec sešít.
 4. Dále pleteme stále vzorem líc – hladce, rub – obrace a Detail spickyto do takové délky, jak dlouhé je vaše chodidlo (mínus tři cm).
 5. v tohoto okamžiku začíná tvarování špičky. Tvaruje se stejným způsobem jako pata. Takže v každé lícové řadě se ujmou dvě oka, rub se plete, jak se jeví. A to až do té doby, než zůstane na jehlici 8 ok. Potom se oka zase přidávají (v každé lícové řadě 2) a současně se špička splétá. Plete se tak dlouho, dokud není na jehlici opět 22 ok.
 6. Detail Paty
 7. dále se plete tímto vzorem: Líc: 1 oko obr, 2 oka hl. – stále opakovat; Rub: plete se, jak se jeví. Na začátku každé řady se okrajové oko splétá se spodním dílem ponožky. Není to ale nutné, stačí ponožku nakonec celou sešít. Tímto vzorem se plete až po lem.
 8. Překlopení
 9. V lemu se pokračuje lemovým vzorem – tím, co se s ním začínalo: 1 oko hl.,1 oko obr.
 10. Poslední řada se uzavře.
 11. Pokud se ponožka současně s pletením sešívala tak už je hotovo, pokud ne, stačí už jen sešít a je také hotovo.
Novinky
2. 6.2012
Vytvořena nová sekce E-shop, kde si můžete zakoupit moje výrobky.
11.2.2012
V sekci výrobky a pro děti přibyl návod na pletený svetr pro miminko.


Webhosting IglooNET.cz
©2003-2006 verunka
Valid CSS! Valid XHTML 1.0!