HippyArt - stránky o všem možném
Verunčiny stránky
Potkani info

Pruhovaná šála

Pruhovaná šála

Návod pro začátečníky

Začátečníci v "umění" pletení většinou zkouší zprvu jednodušší dílka, než se pustí do rozsáhlejších prací. Na nácvik klasického pletení - hladce, obrace - je nejvhodnější upléct šálu.

Co potřebujeme: Vlnu dle vlastního výběru (doporučuji silnější), příslušné jehlice (většinou 3,5), háček.

Postup: Nahodíme patřičný počet ok podle toho, jak chceme, aby byla šála široká. Tento počet zjistíme tak, že si uděláme vzorek. Nahodíme 20 ok a pleteme 5 řad vzoru. Poté pleteninu sundáme z jehlice a přeměříme. Pokud chceme, aby, měla šála na šířku 25 cm, přepočítáme, kolik potřebujeme podle vzorku ok.

Nahodíme vypočítaný počet ok a pleteme vzorem dvě hladce, dvě obrace (druhou stranu, jak se jeví). Oka si ze začátku můžeme počítat, protože mnoha začátečníkům se stává, že postupně nabírají nová oka, ani nevědí, kde :). Je velmi důležité, aby každá řada měla stejný počet ok. Pleteme do výšky 15 cm a pak vyměníme barvu.

Nejjednodušší způsob je prostě ustřihnout vedoucí nit (necháme asi 10 cm přesahovat) a přivázat k ní, provlečením pod prvním okem, barvu novou (udělejte pevný suk). Pak pleteme novou barvou, jako by šlo o starou vedoucí nit. Pleteme dalších 15 cm a barvu zase vyměníme. Barvy střídáme až do požadované délky šály.

Nyní uzavřeme všechna nahozená oka a tím zakončíme celou pleteninu. K ozdobení protáhneme pomocí háčku okraj šály na několika místech 5 vlákny 20 cm dlouhou vlnou, a to najednou. Vlákna pak svážeme uzlíkem, aby se nevyvlékla. Tím vytvoříme střapatý konec.

Odstřižky, které nám visí z jedné strany šály po navazování nové barvy zkrátíme a háčkem zapracujeme do pleteniny tak, aby nebyly vidět.

Novinky
2. 6.2012
Vytvořena nová sekce E-shop, kde si můžete zakoupit moje výrobky.
11.2.2012
V sekci výrobky a pro děti přibyl návod na pletený svetr pro miminko.


Webhosting IglooNET.cz
©2003-2006 verunka
Valid CSS! Valid XHTML 1.0!