HippyArt - stránky o všem možném
Verunčiny stránky
Potkani info

Sukulenty

Sukulenty jsou rostliny, které přirozeně vegetují na poměrně nehostinných místech naší planety. Stava se sukulentyVětšinou je můžete najít v pouštích, mnoho dovezených exemplářů pochází z Mexika nebo Afrických zemí. Díky tomu, že se přirozeně naučily dobře hospodařit s vodou, kterou ve většině případů skladují v dužnatých částech těla, jsou schopny přežít dlouhá vedra až do dalšího blahodárného deště.

V našich podmínkách sukulenty v přírodě nenajdete. Možná proto jsou tolik oblíbené a pro svou nenáročnost i v domácích zahrádkách velmi časté. Pěstovat sukulenty je poměrně jednoduchá záležitost, když získáte trochu cviku. Obecně se doporučují pro jedince, kteří zapomínají květiny zalévat. To sukulentům vůbec nevadí, dokonce je jim to prospěšné. Přesto tato záliba má mnoha úskalí a člověk musí tak nějak sám vypozorovat, co je a není jeho sukulentům v podmínkách, které jeho byt skýtá, prospěšné a co naopak škodí.

Obecně o sukuletnech:

Sukulenty dělíme na tvrdé a měkké. Tvrdé poznáme jednoduše tak, že mají silné dužnaté listy nebo tělo, ve kterém drží poměrně velkou zásobu vody. Jak vodu vyčerpávají, listy se pomalu ale jistě scvrkávají a mohou i úplně vyschnout a odpadnout. Mékké sukulenty mají listy i tělo slabé, ploché. Bez vody příliš dlouho nevydrží.

Sukulenty se mají nejlépe, když je jich hodně pohromadě. ZátišíNa trhu je možné koupit (nebo si vyrobit, oplíváte-li hrnčířskou pecí) mnoho nádobek na sukulenty s mnoha patry a otvory. Pro začátek můžete použít ale i nízkou nádobu (asi 5 cm), do které sukulenty namačkáte jeden vedle druhého, co se jich tam vejde. Samozřejmě se vám mnoho druhů časem rozroste do šířky, takže žádný strach, když jich pro začátek moc není.

Sázení:

Sukulenty sázíme do písku s hlínou při poměru 2/3 hrubého písku a 1/3 rašeliny nebo hlíny na pokojovky nebo venkovní rostliny. Část písku můžete nahradit antukou. Používejte mělké nádoby nebo několikapatrové mělké stavby. Mělkými je rozumněno nejvíc 5 cm do výšky. Hodí se bonsajové misky pěkných tvarů apod. Hlínu s pískem smícháme dohromady, nasypeme na dno, rozvrhneme si, kam umístíme kterou rostlinku, který okrasný kamínek a rostlinky směsí zasypeme.

Důležité je nezalévat alespoň 3 dny.

Zalévání:

Odborníci tvrdí, že sukuletny zaléváme v době aktivního růstu (teplo, horko, slunce) jen málokdy, ale vydatně a před dalším zalitím necháme zeminu dokonale proschnout. V největším horku dokonce radí vůbec nezalévat. Když už, tak večer, při ochlazení. Hnojit není příliš potřeba, stačí přes léto tak dvakrát a slabě. V zimě, v době vegetačního klidu, kdy by rostliny měly být umístěny v místnosti s asi 10 stupni Celsia, pokud nemůžete zajistit chladno, zálivku snížíme. Pokud můžeme, zaléváme tak 1x za 14 dní.

Moje zkušenosti:

Jsem si naprosto vědoma, že moje podmínky v panelovém domě nejsou pro pěstování sukulentů ideální, přesto moje sukulenty vypadají báječně. Přes zimu je mám umístěné na okenním parapetu nad topením, Stava se sukulentynebo poblíž. Zalévám asi 1x za týden až 10 dní a to velmi vydatně. Písek je značně mokrý, avšak do večera velmi vyschne. Rostliny se vydatně napijí a narovnají listy.

Přes léto rostliny umísťuji na balkón, kde se letní. Nechávám je i v noci, jen za bouřek je uklízím do domu, aby do nich nepršelo. Zalévám vždy večer a to asi 1x za dva až tři dny opět velmi vydatně.

Z vlastní zkušenosti musím přiznat, že pěstovat tvrdé sukulenty je mnohem snažší než měkké. Měkké sukuletny se vám podaří usušit doslova v minutě. Párkrát nezalejete nebo ne dostatečně a začnou opadávat lístečky. Než se nadějete vyhazujete chcíplý klacík.

Většinou je velký problém v přísunu světla. Sukulenty potřebují světla velkou dávku, proto je mějte u oken, když ještě není dostatek tepla na to, dát je letnit. Letnit můžete začít už v květnu. Vždy ty dny, Zátiší se sukulentykdy ještě není velké horko, aby rostlinky nedostaly šok. Jak si zvyknou, už je nemusíte chránit.

Tip:

Pro začátek si pořiďte tvrdší typy nebo typy odolné (je lepší se informovat), abyste předešli zklamání. Opravdu zkuste zalévat méně často a nenechte se zvyklat. Choroby a plísně se doslova těší na promokřenou půdu. A nebojte se, brzy poznáte, kdy chtějí rostliny zalít nebo více světla.

Novinky
2. 6.2012
Vytvořena nová sekce E-shop, kde si můžete zakoupit moje výrobky.
11.2.2012
V sekci výrobky a pro děti přibyl návod na pletený svetr pro miminko.


Webhosting IglooNET.cz
©2003-2006 verunka
Valid CSS! Valid XHTML 1.0!