HippyArt - stránky o všem možném
Verunčiny stránky
Potkani info

Dětský svetřík se zelenými proužky

Svetr se zelenými pruhy

Velikost - 62/68

Co potřebujeme - Klubko bílé dětské vlny (Batole), zbytky zelené dětské vlny, 2 velké knoflíky na ozdobu, jehlice č. 3, pomocnou jehlici, háček, jehlu> a zbytek vlny na sešití.

Vzor - Pro lem jsem použila 3 hladce, 2 obrace, pro zbytek klasický žeržej - jedna strana hladce, druhá obrace, zbytek, jak se oka jeví.

Vzorek - 17 ok = 10 cm žeržej dvojitou vlnou (z vnitřku klubka vytáhneme druhý konec a pleteme oběma konci naráz).

Zadní díl - nahodíme bílou dvojitou vlnou 40 ok a pleteme 8 řad lem - 3 hladce, 2 obrace (rubová strana, jak se jeví) - do výšky 3 cm. Poté pleteme 10 řad žeržejem. Svetr se zelenými pruhyNavážeme zelenou dvojitou vlnu a pleteme dekor o dvou řadách zeleně. Dál následuje 20 řad bílých.

Ve výšce 16 cm začneme ubírat průramky, které vycházejí na 6 ok na každé straně během 18 řad (tj. 7 cm na výšku ubíráme), dále napleteme ještě 10 řad (tj. 4 cm) rovně. Ubírala jsem na začátku řady sháčkováním, na rubu taktéž sháčkováním vždy v začátku řady, pokud jsem ubírala na konci řady, tak spletením dvou ok dohromady jehlicemi (ale to až v případě výstřihu).

Ubíráme následovně

1. řada 2 oka
2. řada 2 oka
3. řada nic
4. řada nic
5. řada 1 oko
6. řada 1 oko
7. řada nic
8. řada nic
9. řada 1 oko
10. řada 1 oko
11. řada nic, ale vyměníme za zelenou vlnu
12. řada nic, stále zelená
13. řada 1 oko, zelená
14. řada 1 oko, zelená
15. řada nic, bílá vlna
16. řada nic, bílá vlna
17. řada 1 oko, zelená vlna
18. řada 1 oko, zelená vlna

Po ujímání průramků následuje 10 řad rovně. Dvě řady dopleteme ještě zelenou vlnou, zbytek bílou. Po 10 řadách uzavřeme ve dvou řadách 6 a 6 ok, což by mělo znamenat 4,5 a 4,5 cm z každé strany - ujmeme 6 ok naráz, pleteme rovně do konce řady - z rubu uzavřeme 6 ok, řadu dopleteme a uzavřeme zbylá středová oka. Zbylá oka by měla tvořit alespoň 12 cm.

Přední díl - Pleteme jako zadní díl do výšky 16 cm, kdy začneme ubírat průramky podle následujícího schéma (současně tvoříme véčkový výstřih). Práci hned v první řadě dělíme na polovinu, tj. po ujmutí prvních dvou ok v 1. řadě průramků pleteme jen do poloviny, zbytek ok řady přeneseme na jinou jehlici a necháme zatím být. Oka ve výstřihu jsem ujímala splétáním dvou ok - 1 oko tedy znamená ze dvou splést v jedno - působí to přirozeněji než sháčkovávání.

Pracujeme podle následujícího schéma.

1. řada 2 oka průramek plus 1 oko pro výstřih
2. řada 2 oka průramek
3. řada nic
4. řada nic plus 1 oko pro výstřih
5. řada 1 oko průramek
6. řada 1 oko průramek
11. řada zelená vlna plus 1 oko pro výstřih
12. řada nic, zelená řada
13. řada 1 oko průramku, zelená řada
14. řada 1 oko průramku, zelená řada
15. řada nic, bílá řada, plus 1 oko pro výstřih
16. řada nic
17. řada 1 oko průramku, zelená řada
18. řada 1 oko průramku, zelená řada
19. řada průramky dokončeny, zelená, 1 oko pro výstřih
20. řada poslední zelená
21. řada nic
22. řada nic
23. řada 1 oko pro výstřih
24. řada nic
25. řada 1 oko pro výstřih
26. řada nic
27. řada nic
28. řada uzavřeme zbylých 6 ok

Nyní si přeneseme oka druhé strany předního dílu na jehlici č. 3 a pleteme zrcadlově obráceně podle předchozího schéma. Oka pro průramky jsem ubírala až na začátku rubové strany sháčkováním.

Rukáv - pro rukáv nahodíme 28 ok, což by mělo odpovídat 18 cm. Pleteme 8 řad lem, 10 řad žeržej, 4 řady zelenou vlnou, 2 bílou vlnou, 4 řady zelenou vlnou a 8 řad bílou vlnou. Nyní tvarujeme průramky podle schéma pro zadní díl. Zbylá oka uzavřeme na polovinu - polovinu v jedné řadě - řadu dopleteme a v rubu uzavřeme druhou polovinu ok. Druhý rukáv tvoříme stejně.

Lemy u krku - Jehlicí nabereme oka v jedné straně výstřihu předního dílu a dopleteme lemovým vzorem - 3 hladce, 2 obrace 3 cm lemu, předposlední a uzavírací řada jsou zelené.

Bohužel zde se může počet nahozených ok lišit, podle toho, jak volně pletete. Mně lem vyšel na nahození 33 ok. Ten samý lem upleteme i na druhé straně véčkového výstřihu a volně jej přeložíme přes sebe. Ze zadní strany pak dolní okraj lemu přišijeme pevně k tělu svetýrku, aby působil jednotně.

Dále sešijeme všechny díly svetru k sobě. Nakonec nahodíme oka po obvodu krku (opět záleží na tom, jak volné oka potřebujete k pletení), já jsem nahodila 38 zelených ok a to od levého po pravý konec lemu véčkového výstřihu. Pleteme 2 řady zeleně, dále bíle do výšky 6 cm a poslední 2 řady (1cm) zeleně. Lem přeložíme napůl a z rubové strany přišijeme po okraji k sobě, lemu véčka a zadnímu výstřihu.

Na ozdobu přišijeme dva okrasné knoflíky.

Novinky
2. 6.2012
Vytvořena nová sekce E-shop, kde si můžete zakoupit moje výrobky.
11.2.2012
V sekci výrobky a pro děti přibyl návod na pletený svetr pro miminko.


Webhosting IglooNET.cz
©2003-2006 verunka
Valid CSS! Valid XHTML 1.0!