HippyArt - stránky o všem možném
Verunčiny stránky
Potkani info

Taška s velkými uchy

Taška s uchy

Tato taška je na ušití docela jednoduchá, je potřeba použít nejen šicí stroj, ale i ruční šití, protože některé části nevypadají jen sešity strojem hezky, nebo se s nimi na stroji příliš nadřete a jiné jako ucha na stroji přišít ani nejdou.

Začneme uchy. Vystřihneme je z krabic od bot a to takto: čtyři kružnice s poloměrem alespoň 12 cm (velikost je na vkusu) vyřízneme a v nich ještě vyřízneme další kružnici tak, aby okraj tvořil šířku asi tří centimetrů. Všechny čtyři kola by měla být stejná.

Dále si připravíme látku. Na vzorovou tašku jsem použila pošívanou riflovinu (cena kolem 500 Kč za metr, koupeno v metrovém textilu) a to 40 cm při šířce 140 cm bez uch. Na ucha je použita riflovina bez vzoru obdobné barvy a to asi 50 cm při šířce 1 m. Podle rozkresu sizhotovíme střih na např. novinový papír a přiložíme jej na látku. Oba nákresy stříháme 2x, tedy přes přeloženou látku jedenkrát. Všude přidáváme minimálně 0,5 cm navíc.

Rozkres tašky
Dno: Pro vystužení dna je možno vystřihnout dno o asi 0,5 cm menší z tvrdé plastové fólie (používané jako složka na vysvědčení), které vložíme mezi oba díly dna takto: Oba díly přiložíme na sebe tak, aby byly oba ze zadní strany (ta světlejší). Šešijeme tři strany a obrátíme naruby (látka je potiskem nahoru). Dovnitř vložíme plastové dno, přeložíme okraje dovnitř a sešijeme. Dno je hotové.

Tělo tašky: Oba díly pořádně začistím ze všech stran. Přiložíme je na sebe a sešijeme, švy ještě jednou prošijeme.

Sešití: Teď je lepší když budete pokračovat ručně. Vemte si dno a přiložte jej k tělu jak patří a to z vnitřní strany tašky. Sešívejte pečlivě malými stehy tak, jako byste přišívali patchworkové dílky (viz Patchwork). Jakmile máte toto hotovo, přešijte díly na stroji jak se jeví viditelné ohnutí způsobené přirozeně ručním šitím.

Pokud se rozhornete našít dno k tělu na stroji rovnou, asi se s tím docela nadřete, je zde také potřeba míti trochu větší obvod těla než je obvod dna, protože budete muset látku zahýbat v rozích.

Ucha: Z nepotištěné rifloviny nastříháme asi 7 cm široké pásky, ale nemusíme je nijak složitě měřit, stačí od oka. Po jedné straně je trochu vypářeme, aby vznikly třásně asi 0,5 cm. Vždy dva kruhy přiložíme k sobě a omotáváme je páskem. Ten přes sebe překládáme tak, aby byly třásně vidět, hustota záleží na vkusu. Na konci začneme pásek točit dokola a ještě několika provléknutím vyrobíme ozdobný konec, který přilepíme sekundovým lepidlem. Riflovina se nebude posouvat ani nespadne.

Dohotovení: Dohotovením se myslí podle vkusu v nějaké výšce ruční přišití uch k tělu tašky. Přišíváme z vnitřní strany a to tak, že prošíváme hustými stehy obě vrstvy rifloviny. Pozor: Nesnažte se prošívat kola z krabic, to byste se zbytečně nadřeli a mohly celé dílo zničit. Ucha můžete po přišití ještě upevnit probitím nýtů skrz ucho a jednu stěnu.

Novinky
2. 6.2012
Vytvořena nová sekce E-shop, kde si můžete zakoupit moje výrobky.
11.2.2012
V sekci výrobky a pro děti přibyl návod na pletený svetr pro miminko.


Webhosting IglooNET.cz
©2003-2006 verunka
Valid CSS! Valid XHTML 1.0!